KARAMANOĞLU MEHMETBEY
ÜNİVERSİTESİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi

Sağlık, Kültür Ve Sportif Faaliyetler

Sağlık, Kültür ve Sportif Faaliyetler         Sağlık

KMÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı binasında hizmet vermekte olan Aile Hekimliği uygulaması ile öğrenciler, sağlık ile ilgili gereksinimlerini yerleşke içerisinde rahatlıkla halledebilmektedirler.

Acil Müdahale Merkezinde ise acil durumlarda ilk müdahale ve rehberlik hizmetleri sunulmaktadır. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisinde de özellikle psikolojik yardım almak isteyen öğrencilere destek verilmekte, yeni gelen öğrencilere üniversite ve şehir ortamına uyum sürecinde yardımcı olunmaktadır.

Sosyal ve Kültürel Faaliyetler

Üniversitede 60'ın üzerinde öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Öğrenciler, ilgisi olduğu bir alanda topluluk kurabilmekte ya da mevcut bir topluluğa üye olabilmektedir.

Sosyal ve kültürel faaliyetler açısından hareketli bir eğitim-öğretim dönemi geçiren Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde pekçok araştırmacı, yazar, şair, sanatçı, bürokrat ve bilim insanı öğrencilerle buluşmakta ve üniversitenin evrensel iklimine katkı sunmaktadırlar.

Sportif Faaliyetler

Yerleşkede yer alan uluslararası standartlardaki spor kompleksinde 1.500 kişilik kapalı spor salonu, açık ve kapalı tenis kortları, basketbol, hentbol, voleybol ve futbol sahaları, koşu ve yürüyüş parkuru, tırmanma duvarı, yarı olimpik yüzme havuzu ve 5.000 kişilik stadyum bulunmaktadır. Üniversitedeki spor tesislerinden hem KMÜ öğrencileri ve çalışanları hem de Karaman halkı yararlanmaktadır.

·         5.000 kişilik stadyum

·         1.500 kişilik kapalı spor salonu

·         Yarı olimpik yüzme havuzu

·         Koşu ve yürüyüş parkuru

·         Tırmanma duvarı

·         Açık tenis kortu

·         Kapalı tenis kortları

·         Kapalı futbol sahaları

·         Açık basketbol sahası

·         Kapalı basketbol sahası

·         Açık voleybol sahası

·         Kapalı voleybol sahası

·         Kapalı hentbol sahası

 

Yıl boyunca Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde çeşitli spor müsabakaları düzenlenmekte, ayrıca üniversitenin basketbol, voleybol, futbol, futsal, tenis, hokey takımları Türkiye Üniversite Sporları Federasyonunun düzenlediği müsabakalara katılarak önemli dereceler elde etmektedir.

KMÜ'lü sporcular güreş, yağlı güreş, tekvando, karate, muay thai, kick boks, dağ koşusu gibi bireysel sporlarda da öne çıkmaktadır. En son Rio 2016 Olimpiyatlarında Türkiye sekiz madalya kazanırken ülkemize üç madalyayı Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi öğrencileri getirmiştir. Öğrencimiz olan Dünya Güreş Şampiyonu Taha Akgül, Rio Olimpiyatlarında kariyerinin ilk olimpiyat altın madalyasını elde ederken milli takımın tek altın madalyasına da imza atmıştır. Rio Olimpiyatlarında yine öğrencilerimiz olan milli tekvandocu Nur Tatar ve milli güreşçi Soner Demirtaş da bronz madalya kazanmışlardır.